kanada emlak piyasasi patlamaya hazir

Forma bir konut balonu için için, üç kosullarin varligi gerekir:

1. Fiyatlari tarihsel ortalamalara kiyasla çok yüksek.

2. Bankalar bunu göze mümkün olmayabilir olanlara kredi vermek için çok istekli.

3. Hükümet politikasi insanlar baslarini (yani sifir down/40 yil ipotek) üzerinden almak için izin verir.

Analistler Kate Warne ve Craig Fehr ilk iki malzemeyi yerinde ve üçüncü önlemek için hissediyorum, Federal Hükümet ipotek durumu sikmak için adimlar atiyor. Bu Kanada (küçük bir gecikme ile de olsa) Finansal her seyi güneye komsularimiz aynalar gibi görünse de, biz patlama konut balonu açisindan kendi ayak izlerini takip umulmaktadir.

Ülkenin bazi bölgelerinde digerlerine göre bir balonu patladi karsi daha savunmasiz gibi görünüyor. Vancouver, BC gayrimenkul faaliyet çilginlik sardi edilmis ve yukarida belirtilen üç kosul ilk yerine geldiginde paketi açmaktadir. Geçen yil piyasaya yakin $ 1 milyon mark için ortalama ev iten, ev fiyatlarinda% 14 artis gördü, güzel West Coast sehir Kuzey Amerika’da en pahali pazar yapar.

Son istatistikler Vancouver Haziran ev satislari geçen yil sayilari ile karsilastirildiginda% 30 üzerinde düstügünü göstermektedir. Toronto% 23 bir düsüs gördü ve Calgary ayni zaman dilimi için yakin% 40 bir azalma gösteriyor olarak Vancouver yalniz degildir. Bu rakamlar mücadele için, fiyatlari önemli ölçüde asagi gelecektir. Hükümet zor bir ipotek (kosul 3. engelleyecek) elde etmek için yapmak kredi düzenlemeler arttirdi, ancak, bu hareket, faiz oranlari tirmanma ile birlikte, yakinda nedeniyle gelecek degisken faizli ipotek yüksek satin olanlar ev sahibi için felaket olacaktir . Bu talihsiz ruhlar yakinda özelliklerinin degerini çok daha büyük olan ipotek kendilerini bulacaksiniz; özellikleri gerçekten ilk etapta göze alamazdi.

Az 1/2% vs yakin 4%, ama fiyatlar birakin ve faiz oranlari tarama tutmaya devam ederseniz bu yakinda kötü degisebilir: Simdiye kadar Kanada ABD’ye göre çok düsük mortgage varsayilan orani olmustur. Burada korku güney sinirinin kanitladigi gibi, olusturulan viskoz daire yatiyor, rehine oranlari artis zaman. Piyasada daha haciz düsük toplam konut fiyatlari ortalama, ve daha düsük fiyatlarla (Eger kabarcik uzanan duyuyor musun?) Daha temerrüde ipotek anlamina gelir.

Siki düzenlemeler ve daha yüksek borçlanma oranlari kafalarinin üzerinde de elde gelecek ev satin önlemek, ama gerçek bir balonu patladi önlemek mümkün olacak yeni politikalar, ya da biz komsularimizin yolu takip mukadder olacaktir. Bizim parmak çarpi isareti devam edelim!