panama en çince toplulugu

Panama Roma Katolik toplum ve Hint topluma sadece ev degil, ayni zamanda da Çin iyi bir sayi degil. Orada Panama özelliginde iz yapmis etnik Çinli bir yeri vardir, ve gruplasmalar iyi bir sayi çok çesitli isimler var. Panama Bu etnik Çin gibi Çin-Panama, Panama Çin, Panama-Çin ve ayni zamanda, Ispanyolca dil, onlar Chino-Panameño denir gibi diger isimler var. Bu isim çok sey var da, hepsi Panama vatandasi olan ve inis veya mense açisindan Çin olan Panama Panama sakinlerinin önemli bir miktar var.

panama içinde Çin tarihinin

Panama yasayan etnik Çin halkinin ilk topluluk 19. yüzyilda en ikinci yarisinda büyük sadece büyüdü basladi. 30 Mart 1854 tarihi kesin üzerinde ülkeye turnikelerinden giris yapmis Çinli isçiler bir grup vardi. Onlar Kanada yol alarak Panama geldi ve onlar Panama demiryolu üzerinde çalismak, böylece Jamaika ilerledi. 20. yüzyilda, bu insanlar zaten ülkenin gelisen ekonomisine gelince çok önemli roller oynamistir için kabul edilmisti.

Aslinda, Panama özelliginde bu Çin tahmini alti yüz perakende magazalari sahibi oldu ve basarili bir sekilde karsi karsiya ve zor bu Amerikan Merkez ülkede yasam yapmis birçok zorluklarin üstesinden söylendi. Bu istenmeyen vardi vatandas olarak ilan eden 1903 yasa, 1913 yilinda bir bas vergi meydan okuma, daha sonra daha sonra aslinda Panama vatandasi haline gelebilir, böylece özel dilekçelerinde açmak için onlari gerekli ve vardi yil 1928 sirasinda hukuk, Arnulfo Arias tarafindan baslatildi 1941 anayasa sirasinda böyle bir vatandaslik iptal.

üstesinden zorluklar

Neyse ki, vatandaslik Panama dogmus tüm insanlarin Panama vatandaslarin yapma beyani yapmisti yeni bir anayasa için Yil 1946 sayesinde sirasinda daha sonra restore vardi. Ancak, Panama mülkiyet göç altmisli ve yetmisli sirasinda yavasladi ama daha sonra bu reform dönemi iken devam ve Çin Deng Xiaoping göç kisitlamalari kadar gevseme oluyor hükümeti sayesinde açmisti vardi.

panama çince bugün

Geri 2003 yilinda, Panama özelliginde yasayan 135.000 Çin civarinda vardi. Bu resmi olarak tüm Orta Amerika bölgesindeki en büyük Çin toplumu olarak yapmisti. Onlar da çok, tüm iyi temsil olan otuz bes civarinda farkli etnik kuruluslar tarafindan sunulmaktadir.

Su anda, Panama özelliginde Çin Çin anakaradan gelen bin seksen civarinda göçmen var ve bunlarin üç yüz Tayvan gelmektedir. Yeni Panama özelligi gelmisti olanlar gelen daha Hakka ve Mandarin hoparlör olmasina ragmen bu insanlarin yüzde doksan dokuz, Kanton konusmak.