ne adli mühendisligi

Bir bina çöker. Kisi yaralandi. Emlak zarar görmüs. Toz yerlesir sonra, hukuk sistemi vitese basladi ve mahkemeler zarar gören taraf tüm yapilabilir böylece çöküsün nedenini belirlemek istiyoruz. Bunu yaparken, mahkemeler bir uzman yardimi neden ve basarisizlik kökenini belirlemek için gerçekleri ile siralamak gerekir. Tanim olarak, bu uzman adli mühendislik pratigi bir yürütmektedir.

Geleneksel lisans, yüksek lisans veya doktora mühendislik müfredat aksine, adli mühendislik nadiren temel mühendislik bilimleri programi olarak ögretilir. Adli Mühendislik fiziksel veya performans basarisizligin temel nedenini belirlemek için birçok farkli mühendislik ve bilimsel ilkelerin uygulama olmasidir. Herhangi bir adli sorusturma temel yapisi veri toplama, basarisizlik bir teknik yorum, bir basarisizlik profil gelistirilmesi, sorusturma sentez, bir hipotez gelistirilmesi ve raporlama içerir.

Adli mühendis edilen yükümlülüklere çogu yeminli ifadesini içermez. Ancak bir uzman olarak hizmet veren ve mahkemede bir görüs saglarken, mühendis görüsüne dayandigi konu bir özel bilgi göstermelidir. Bu özel bilgi egitim, deneyim ve egitim kapali yil boyunca gelir.

Bir yapi mühendisi için tipik bir adli mühendislik nisan anatomisi adli mühendislik mesleginin en özgün yanlarindan gösterir:

Bir ev sel. Bir tesisatçi bir ev levha içinde gömülü bir su hatti kirik ve sizinti oldugunu belirler. Sel hasari yani sira, evin yapisi ve temel temel ve kirilgan duvar malzemesi çatlama seklinde hasar sürdürmek. Ev sahibi kaçak gelen su temel ve duvar hasara neden olup olmadigini belirlemek istemektedir. Bir adli mühendisi temel ve duvarlari için belirgin hasar nedenini belirlemek için devreye girer.

Adli mühendisi bir sonuç görüs seklinde hipotezi üzerine raporlar daha sonra, veri toplar teknik zarar gözden, bir basarisizlik profil gelistirir, bu bilgileri sentezler, basarisizlik nedeni ve kökeni hipotez gelistirir, ve. Ev sahibi uygun hasar onarim yapmak için uzman görüsü üzerine güveniyor olabilir.

Ev sahibi mahkemeler yoluyla tazminat kurtarmak istiyorsa, adli mühendis yeminli ifade vermek üzere çagrilabilir. Ifadesi muhtemelen mühendis basarisizligi görüs ve mühendis sorusturma ile ilgili davanin diger yönleri temelinde kapsayacak. Yeminli ifadesi sözlü birikimi ile sinirli olabilir. Bu konuda daha dava ise, mühendis bir jüri önünde ifade vermek gerekebilir. Mahkemeler somut delil olarak mühendisleri taniklik güveniyor olsa da, mühendis ifadesini olasilikla tarafindan jüri mühendisin görüs güvenilirligini belirlemesini saglamak için çapraz sorgulama tarafindan incelenip olacaktir.