Kendi ev satmak

Kendi ev satabilirsiniz, ama zaman alici ve sinir bozucu bir süreç olabilir. Genellikle bir ajan ile liste tavsiye ederim, ama dogru pazarda, bu komisyon kaydetmek ve kendiniz yapmak mantikli olabilir. Eger çalisirsaniz, dogru yapmak için buraya ipuçlarini kullanin ve yaygin hatalardan kaçinmak için.

1. Ev degerleri anlamak. Bu sizin ev deger oldugunu düsünüyorum ne degil, ve bunu koymak ne kadar önemli degildir. Deger potansiyel alicilar için deger sadece budur. Eger bir fiyat üzerinde karar vermeden önce, benzer evler için ödedim bakin.

2. Objektif olmaya çalisin. Sizinle evin içinde yürümek en dürüst ve açik arkadasi alin. O bile bilmiyordum sorunlari sorunlar vardi göreceksiniz.

3. Bir plan yapin. Ne çocuklar diyenlere söylemek mi? Nereye kapanacak? Belgelerinizi bir avukat tarafindan hazirlanacak? Iyi planlayin, ve tüm düzgün gidecek.

4. Bir liste baslatin. Onarilmasi gerekiyor ne, temizlenir, degistirilmis veya kaldirilmistir? Her zaman önce en belirgin seyler.

5. Satmak için hazirlayin. Listesi sorular bir alici var ve cevaplari ile hazir olabilir. Diger ev satislari gösteren karsilastirma yaprak hazirlamak, bu nedenle alicilarin degerini görebilirsiniz. Yakin magaza ve kütüphaneler, vb gösteren bir harita yapmak

6. Faydalari degil, özellikleri satmak. “Magazalara yakin.” Deme Bunun yerine, “Sen bes dakika içinde magaza yürüyebilirsiniz.” Demek Sadece “garaj.” Deme “Sabah cam kapali yok yonga buz.” Deneyin

7. Reklamlarinda tüm önemli bilgilerin koyun. Metre kare, yatak odasi ve banyo sayisi, adresi, telefon numarasi ve fiyat dahil. Fiyat birak ve bazi alicilar sadece aramayacak, ayrica aradiginiz edilmemelidir baskalariyla zaman kaybetmeyin olacak.

8. Alicilar dinleyin. Bir hata saticilarin alicilarin konusurken kendi hakkinda savunma almak için yapmak. Elestiriler dinleyin ve bunlari çözmek ya da sorunu aliciya ne kadar önemli oldugunu sormak. Diger bir deyisle, satis hakkinda biraz ögrenmeye çalisin.

9. Açik bir satis sözlesmesi var. Her iki taraf tarafindan anlasilmis oldugundan emin olun. Ne olur, ve ne zaman? Ne alici finansman almazsa? Ne satisi ile dahil mi? Zaman alici topraklarina alacak? Kim kapanis ücreti ve intikal vergisi ödüyor?

10. Kolay kapanis olun. Imzalamaya hazir belgeler var. Muhtemel sorularin cevaplarini hazirlayin. Bu alici hayatinda, bu yüzden onu rahat en büyük finansal islem olabilir.

Tabii ki on ipuçlari, karsilanabilir daha var. Ancak bu kullanin ve kendi ev satmak ne zaman ortalama satici daha iyi yapiyor olacak.